Mendimi Juaj

Nëse keni mendime për të ndarë, ju lutemi na dërgoni komentet tuaja.
Ju faleminderit.

Nëse dëshironi të merrni përgjigje, vendosni emailin tuaj në mesazh.

Trego historinë tënde

Jeni të mirëpritur të na shkruani historinë tuaj të suksesit që keni realizuar duke përdorur portalin duapune.com
Ju lutemi plotësoni formën elektronike të mëposhtme:
Ju faleminderit.

Nëse dëshironi të merrni përgjigje, vendosni emailin tuaj në mesazh.Mirëseerdhët në duapune.comKodi Punës: 90776

Drejtues Kantieri Infrastrukture Vlore

Vlore, Shqipëri 30-06-2024 edhe 6 ditë


Dërgoja një miku

Shënim: Adresat e emailit do të përdoren vetëm për dërgimin e kësaj pune.
Detaje të pozicionit

Kategoria e Punës / Profesioni: Tipi i punës: Eksperiencë: Kërkohet foto: Letër interesi:

Inxhinier Ndërtimi

Kohë e plote

Mesatare 3 - 10 vite)

Jo

Jo

Rroga minimale bruto: Rroga maksimale bruto: Data e përfundimit: Data e fillimit të punës: Numri i kandidatëve:  

---

---

30-06-2024

---

---


Përshkrimi

Balfin Construction Company, part of the BALFIN Group, is a leader in construction and investment of development projects in Albania and the region. Founded in 2001, Balfin Construction is specialized in the field of civil and industrial construction such as: Shopping Centers, Residential Building, Social and Cultural Centers, industrial construction, and infrastructure.

Balkan Finance Investment Group, BALFIN Group, is one of the most significant and successful investment groups in the Western Balkans region. Geographically, BALFIN Group is present in Austria, Albania, Kosovo, Bosnia and Herzegovina, North Macedonia, Montenegro, Switzerland, Croatia, the Netherlands, and USA, employing approximately 5,000 people. The activities of BALFIN Group comprise real estate, wholesale and retail, banking, asset management, media, education, and logistics. BALFIN Group is growing steadily, having a positive impact on the communities through economic development, employment opportunities, innovation, and social investment.

Position:                 Infrastructure Site Manager, Green Coast

Departments:         Technical

Location:                 Palasa

 Position Summary: The Infrastructure Site Manager is responsible for the development and completion of the project and because of this goal, must fulfill managerial, organizational, supervisory, coordinating, and decision-making responsibilities and tasks.


Detyrat

Main Duties and Responsibilities:

 • Participates together with construction manager in project budget preparation and management;
 • Prepares and manages the work schedule and tracks its progress;
 • Implements Work in this Project in full compliance with the approved Projects, directives, and standards of the Company as well as by KTZ;
 • Controls and approves the interim and final payment certificate;
 • Manages the technical-administrative structure of the project;
 • Compilation of the technical part of the enterprise contracts including construction standards, specifications, and project plans;
 • Determining the annexes to the contract (Change Order) and ensuring their attachment to the contract;
 • Continuously monitoring of contracts and approves of penalties;
 • Works with relevant structures to determine and analyze project costs;
 • Guaranteeing the implementation of technical-administrative procedures of the company;
 • Provides documentation at all stages of the project. Prepares short-term plans depending on the progress of the project;
 • Ensures that the quality of works is according to appropriate standards by supervising and controlling the progress of works throughout the construction site;
 • Ensures that all project requirements and/or objectives are properly documented;
 • Ensures that project documentation is complete and current;
 • Provides administrative and engineering assistance to construction contractors, contractors, to resolve uncertainties and problems and ensure successful completion of the project;
 • Preparation of periodic reports on the progress of projects;
 • Determines the needs of technical staff, organizes the work, and approves the tasks for the staff under his direct supervision;
 • Manages and controls the implementation of tasks;
 • Guides subordinate in the work process and gives continuous feedback to them;
 • Monitors their progress and development, provides technical assistance, monitors work progress, and evaluates performance;
 • In cooperation with HR, prepares performance appraisal for employees who are directly subordinate to it and approves performance appraisal for the second and third level of department organization;
 • Proposes, promotion, and promotion of staff that has professional growth at work, accompanied by relevant assessments or cases of demotivation for employees who have violated work standards resulting in their penalty;
 • In cases where the construction site does not have a Technical Manager, this role will be followed by the Site Manager;

Kualifikimet

Education: To have a university degree (Master's Level) in Civil Engineering.

 

Other qualifications:

 • To have work experience of not less than 10 years in engineering and 5 years of experience in managing infrastructure projects;
 • Very good management, organizational, planning, design, and communication skills;
 • Ability to read, analyze and explain projects, business correspondence, contracts, procedures, and technical manuals;
 • Ability to manage various specific projects and contracts involved in construction projects;
 • Ability to present problems as efficiently as possible, excellent oral and written communication, preparation of reports, etc.
 • Very good knowledge of English (knowledge of another language of the European community would be an advantage);
 • Have initiative and flexibility regarding working hours;
 • Principles and practices in the use of software (CAD, EXEL, MS-PROJECT (or PRIMAVERA), etc.).

 


Shënime


How to apply:

To apply for this position, please submit a CV and a Motivation Letter before to the address: https://balfinconstruction.zohorecruit.eu/jobs/Careers/21072000001977022/Infrastructure-Site-Manager?source=CareerSite

At the end of the process, only the selected candidates will be contacted.

Deadline for submission:  30.06.2024

All applications will be treated with complete confidentiality according to law no. 9887 decided by the Albanian Parliament on "Personal Data Protection".


Si të kryeni me sukses aplikimin tuaj tek duapune.com!


1. Fillimisht klikoni butonin "Aplikoni".

2. Pasi klikoni këtë buton, më poshtë ju shfaqet mundësia të përzgjidhni 1 nga CV tuaja që keni krijuar në llogari si punëkërkues.

3. Në rast se kompania kërkon dokumenta shtesë, ju do të keni mundësi që të përzgjidhni dokumentat nëpërmjet rubrikës "Bashkëngjit Dokumente" që do të shfaqet poshtë "Zgjidhni CV që i përshtatet më së miri pozicionit të punës".

4. Në fund klikoni butoni "Dërgo".


www.balfinconstruction.al


Balfin Construction

Shoqëria Balfin Construction, një prej kompanive kryesore të zhvillimit të pasurive të patundshme dhe industrisë së ndërtimit në Shqipëri e rajon, ofron ndërtim dhe investim të projekteve zhvilluese. E themeluar në vitin 2002, Balfin Construction është e specializuar në fushën e ndërtimeve civile dhe industriale, si: Qendra tregtare, godina rezidenciale, qendra sociale e kulturore dhe ndërtime infrastrukturore. Balfin Construction është pjesë e grupit më të madh të investimeve në Shqipëri e rajon: Grupit BALFIN. Puna në Balfin Construction  është e përqëndruar në një marrëdhënie besueshmërie dhe partneriteti me të gjithë bashkëpunëtorët dhe klientët, duke u kujdesur për interesat dhe mirëqënien e të gjithëve. Kompania u vjen në ndihmë klientëve nëpërmjet programit të financimit, ndërsa për bashkëpunëtorët ofron një përfshirje të vazhdueshme në sukseset dhe arritjet e saj. Progresi i vazhdueshëm, investimet bashkëkohore, si dhe programet e përparuara në zhvillim, sigurojnë motivim për të gjithë stafin


INFORMACIONE KONTAKTI